HIPNOZA MEDYCZNA - AKUPUNKTURA

       Dr n. med. Artur Smektała   Specjalista chorób wewnętrznych    Certyfikowany hipnoterapeuta

 

                                                            

 

                       Hipnoza medyczna to nic innego jak fenomen stanu hipnotycznego wykorzystany do celów wspomagania lub samodzielnego leczenie chorób. W medycynie już dawno zauważono bardzo pozytywne działanie stanu hipnozy na bardzo wiele chorób.

 Czym jest hipnoza ?  Hipnoza to specyficzny stan umysłu klasyfikujący się pomiędzy jawą a snem. Hipnoza nie jest niczym niezwykły do człowieka, gdyż każdy człowiek wielokrotnie w ciągu własnego życia spontanicznie bez żadnego działania z zewnątrz osiąga ten stan.

 Czym jest hipnoza medyczna ?   Hipnoza medyczna to fachowe wprowadzenie w stan hipnozy o odpowiedniej głębokości w zależności od choroby która ma być leczona lub wspomagana za jej pomocą. W hipnozie medycznej wymagane jest także aby hipnoterapeuta znał dogłębnie   anatomię i fizjologię człowieka oraz mechanizm powstawania i przebiegu chorób

 Co można leczyć za pomocą hipnozy ?    Za pomocą hipnozy można leczyć lub wspomagać leczenie praktycznie prawie wszystkich chorób. Mamy tu na myśli zarówno problemy szeroko pojętej strefy psychologicznej (np. traumy z przeszłości, zaburzenia odżywiania, lęki, fobie, nerwice, nałogi itd.) jak również typowe choroby dotyczące poszczególnych narządów (np. żołądek, jelito grube, serce, nerka, tarczyca itp.) bądź całych układów (np. układ pokarmowy, hormonalny, sercowo- naczyniowy, moczowy itd.)

 Co wyróżnia hipnozę medyczną od innych metod leczenia np. farmakoterapii ?   Przede wszystkim hipnoza medyczna jest całkowicie bezpieczna, nie ma przy jej zastosowaniu działań ubocznych jak np. przy stosowaniu wielu leków. Leczenie w stanie hipnozy może znacznie złagodzić skutki operacji chirurgicznej np. przyspieszając proces gojenia i rekonwalescencji a w niektórych przypadkach nawet ją odroczyć lub całkowicie zastąpić.

 Czy hipnoza medyczna ma zastosowanie w onkologii ?    Dzięki hipnozie medycznej można złagodzić skutki uboczne chemioterapii i radioterapii, przyspieszyć gojenie pooperacyjne. Uaktywnić własne mechanizmy obronne do walki z nowotworem.

 W jaki sposób hipnoza pomaga w leczeniu chorób ?   W hipnozie medycznej dochodzi do uaktywnienia wielu mechanizmów obronnych i regulacyjnych które posiada nasz organizm lecz z niewiadomych powodów nie potrafi ich optymalnie wykorzystać do walki z chorobą.

 Czy hipnozę łączy się z innymi metodami leczenia ?   Hipnoza medyczna może być i powinna być łączona z wszystkimi dotychczas stosowanymi metodami leczenia.

 Czy hipnozę medyczną łączy się z akupunkturą ?   Połączenie tych dwóch metod jest bardzo korzystne i udowodniono to w pracach naukowych.

 Czy hipnoza medyczna jest uznaną metodą leczniczą w medycynie akademickiej ?   Hipnoza posiada nawet swój własny numer procedury medycznej ICD 9 – 94.322

 Czy hipnoza jako metoda jest uznawana przez Kościół Katolicki ?    Oficjalne, pozytywne stanowisko Papieża do tej metody można przeczytać na stronie internetowej Stolicy Apostolskiej

 Czy w hipnozie medycznej mamy zachowaną świadomość ?    Należy pamiętać ,że pacjent w hipnozie nie zrobi nic i nie powie nic czego by nie zrobił i nie powiedział poza hipnozą. W hipnozie mamy całkowitą kontrolę nad tym co robimy i co mówimy.  Nawet pacjent który w stanie hipnozy ma przeprowadzany zabieg operacyjny, pomimo ze nie odczuwa bólu jest świadomy i może rozmawiać z lekarzem stosującym hipnozę

 Czy za pomocą hipnozy można osiągać poprawę  w chorobach w których medycyna akademicka jest mało skuteczna? Tak i to jest największa zaleta i fenomen hipnozy medycznej, wielokrotnie przeze mnie obserwowany, że skutki leczenia u pacjentów leczonych tradycyjnymi metodami w stosunku do  pacjentów leczonych tradycyjnymi metodami  w połączeniu z hipnozą bywają znacznie lepsze

Czy za pomocą hipnozy można wyleczyć skutki traumatycznych przeżyć np. z dzieciństwa, które mogą rzutować na nasz obecny stan emocjonalny ?    Hipnoza ma opracowane specjalne techniki i procedury do leczenia takich przypadków.

 Czy za pomocą hipnozy można znaleźć przyczynę naszego złego samopoczucia psychicznego lub fizycznego ?   Tak, jednak robi się to równolegle z wykonywaniem tradycyjnych badań laboratoryjno- diagnostycznych. Hipnoza może nam często wręcz ukierunkować te badania

 

PRZYPADKI Z PRAKTYKI

 

                                                                                                                  kontakt tel. 604121615           Gabinety : Poznań ul. Swoboda 44a,  Gostyń ul. Słowackiego 13