PRZYPADKI Z PRAKTYKI

      W opisanych przypadkach o wystąpieniu poprawy stanu pacjenta decydowało nie tylko jego lepsze samopoczucie, ale również  badania kontrolne przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury medycznej. Rodzaj aparatury wykorzystany do oceny poprawy stanu pacjenta jest uwzględniony w opisie przypadku lub umieszczony za opisem w nawiasie.

 

                                                                                                                                                         

 • Pacjentka z wykrytym w badaniu gastroskopowym guzem nowotworowym żołądka wielkości ok. 10 cm. Czekając na rozpoczęcie chemioterapii  przez 3 tygodnie pacjentka stosowała hipnozę medyczną i akupunkturę. W badaniu gastroskopowym przed zastosowaniem chemioterapii stwierdzono bardzo istotne zmniejszenie guza do średnicy ok. 2 cm. Pacjentka przyjęła 3 serie chemioterapii. W trakcie tej terapii była poddawana wspomagającej terapii hipnozy i akupunktury co skutkowało tym , że nie odczuwała skutków ubocznych chemioterapii. Nie było wymiotów i wypadania włosów. Pacjentka również nie spadła na wadze. Oceniała swój stan zdrowia dobrze, nie odczuwała osłabienia ani mdłości towarzyszących często tej terapii. Postępowaniem z wyboru przy leczeniu nowotworu żołądka jest jego wycięcie. W badaniu histopatologicznym po operacji znaleziono tylko jedno wątpliwe miejsce o średnicy 1mm
 • Pacjentka po traumatycznym przeżyciu ( napad z chęcią pozbawienia jej życia) W konsekwencji lęki i strach całkowicie paraliżujący możliwość normalnego funkcjonowanie. 2 letnia farmakoterapia nie przyniosła efektów. Pacjentka po 3 zabiegach hipnozy całkowicie mogła powrócić do normalnego codziennego funkcjonowania. Lęk i strach ustąpiły w 100%
 • Pacjentka z chorobą nowotworową. Przed każdym dożylnym podaniem chemioterapii była poddana zabiegowi hipnozy. Efekt – praktycznie brak objawów ubocznych po chemioterapii, brak utraty włosów. Pacjentka miała jedynie przejściowe przemijające drętwienie dłoni.
 • Pacjentka z bardzo silnymi napadami lęku i ucisku w gardle jako efekt traumatycznych przeżyć związanych z procesem leczenia guza. Po seansie hipnozy leki i objawy ucisku w gardle ustąpiły całkowicie.
 • Pacjentka z przewlekłą 30 letnią nawracającą infekcją dróg moczowych. Leczona ciągle antybiotykami. Po cyklu zabiegów akupunktury infekcje ustąpiły. Potwierdziły to kontrolne (Badania laboratoryjne i  posiewy mikrobiologiczne)
 • Pacjentka z objawami choroby pozakrzepowej w prawym podudziu. Zmiany typu krwawych wybroczyn obejmujące całą łydkę nasilały się szczególnie po większym wysiłku. Po zabiegu hipnozy krążenie w podudziu poprawiło się doprowadzając do całkowitego ustąpienia zmian na łydce i nie pojawiają się już nawet po znacznym  wysiłku.
 • Pacjentka bardzo częste migrenowe bóle głowy. Po seansach hipnotycznych i założeniu kotwicy przerywającej napad bólowy u pacjentki wystąpiła zdecydowana poprawa, a gdy występowały rzadsze bóle, mogły one być przerwane przez samą pacjentkę przy pomocy założonej kotwicy hipnotycznej.
 • Pacjent z zaburzeniami rytmu serca. Serce w badaniach wykazało bardzo znaczą liczbę skurczów dodatkowych komorowych i nadkomorowych oraz napadowych częstoskurczy. Dolegliwości utrudniały pacjentowi normalne funkcjonowanie w pracy i w domu. Pomimo pobierania leków dolegliwości nadal występowały. Po kilku sesjach hipnozy zaburzenia całkowicie ustąpiły. (EKG, Echo serca, Badania Holterowskie)
 • Pacjent z bardzo silnym uczuciem zgagi. Pomimo brania leków w dużych dawkach i przestrzegania diety dolegliwości występowały nadal. Po sesji hipnozy dolegliwości zaczęły się zmniejszać ,aż w końcu całkowicie ustąpiły a pacjent obecnie nie pobiera leków oraz nie stosuje diety (Badania Gastroskopowe)
 • Pacjentka nie potrafiąca ułożyć sobie, życia osobistego. Ciągłe nieuzasadnione kłótnie z kolejnymi partnerami. Pacjentka poddała się sesji hipnozy regresyjnej aby zrozumieć przyczyny swojego postępowania, a następnie terapii za pomocą hipnozy. Pacjentka uspokoiła się i szczęśliwie ułożyła sobie życie osobiste.
 • Pacjent z rozsianym nowotworem jelita grubego i ze znacznymi dolegliwościami bólowymi brzucha i kości. Nie zakwalifikowany do dalszego leczenia chemioterapią. Zgłosił się celem zniesienia dolegliwości bólowych i ograniczenia rozrostu nowotworu. W trakcie rozpoczęcia pacjent pobierał morfinę 2 x dziennie. Po kilku sesjach dolegliwości bólowe ustąpiły- obecnie pacjent nie pobiera morfiny i czuje się dobrze. Stan rozsiewu nowotworu w trakcie badań. (Badania: TK, oznaczanie markerów nowotworowych)
 • Pacjentka, uczennica zgłosiła się z powodu bardzo dużego stresu przed sprawdzianami w szkole . Po sesji hipnotycznej pacjentka opanowała uczucie lęku przed sprawdzianami i nie ma już z tym problemu
 • Pacjentka z nowotworem płuca ( stwierdzonym w badaniu PET, suv max 12 ) Zakwalifikowana do zabiegu amputacji płuca. Po bardzo intensywnej hipnoterapii z akupunkturą – zmiana uległa  znacznemu zmniejszeniu, a lekarze odstąpili od zabiegu operacyjnego. (Badania: USG, MNR, TK, PET, Markery nowotworowe)
 • Pacjentka z zaawansowaną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy ( stwierdzone w badaniu gastroskopowym) Po leczeniu hipnozą i akupunkturą nastąpiła bardzo duża poprawa widoczna w kontrolnym badaniu gastroskopowym. Nastąpiło także całkowite ustąpienie dolegliwości. Odczyn w kierunku Helikobakter Pyroli przed leczeniem dodatni po leczeniu ujemny. W tym przypadku hipnoza i akupunktura były jedynymi metodami leczenia. (Badania Gastroskopowe)
 • Pacjentka z ciągłymi problemami z wagą i nadmiernym apetytem. Bezskuteczne wielokrotne odchudzania. Po zabiegach hipnozy i akupunktury pacjentka zaczęła tracić wagę ( z rozmiaru 44 na 39) Zmiana nastąpiła bez stosowania diety w okresie 3 miesięcy, głód przestał być problemem
 • Pacjentka z nowotworem piersi z licznymi przerzutami do kości. Leczenie chemioterapia + hipnoza medyczna W badaniu kontrolnym (PET) całkowite ustąpienie zmiany w piersi i całkowite ustąpienie zmian przerzutowych
 • Pacjentka z nadczynnością tarczycy. Znacznym przerostem tarczycy. Brak poprawy po farmakoterapii. Choroba postępowała. Po czterech zabiegach hipnozy i akupunktury nastąpiła wyraźna poprawa wykazana w badaniach laboratoryjnych i kontrolnym badaniu USG 

 

 

HIPNOZA W CZASACH PRZESZŁYCH

 • XVIII wiek  londyński lekarz John Eliotson przeprowadził za pomocą hipnozy 1834 bezbolesnych zabiegów chirurgicznych
 • XIX wieku szkocki chirurg James Esdaile w Indiach w Kalkucie przeprowadził 1360 interwencji chirurgicznych, z czego ponad 300 stanowiły amputacje. Uzyskał on nie tylko satysfakcjonujące znieczulenie pacjentów ale również bardzo mały odsetek powikłań pooperacyjnych
 • Polska powojenna 4 grudnia 1968 Warszawa. Lekarz operujący dr Kobos, hipnotyzer prof. Maria Szulcowa. Pacjent 37 letni prawnik uczulony na standardowe środki znieczulające. Operacja dotyczyła znacznych rozmiarów guza na udzie pacjenta. Znieczulenie do tej operacji było wykonane tylko za pomocą hipnozy. Cała operacja przebiegła prawidłowo i bez powikłań. Podczas operacji za pomocą hipnozy udało się także skutecznie zahamować krwotok który wystąpił z przypadkowo przeciętego naczynia krwionośnego. Pacjent obudził się z hipnozy uśmiechnięty i zadowolony bez jakiegokolwiek uczucia bólu. W godzinę po operacji widziano już pacjenta z papierosem w ustach. Przebieg operacji był filmowany a film archiwalny można zobaczyć na Youtube pod adresem   https://youtu.be/nnPyZtOo00g